Vyhľadať
Close this search box.

Aktualizované: 10/ október 2020, 21:38 Ivan Mahdík

Z dôvodu pretrvávajúcich reštrikcií v Chile zavedených z dôvodu šírenia sa nákazy COVID-19 je expedícia „MAGALLANES“ zmenená! Všetky finančné prostriedky a prípravy sú preto presmerované na expedíciu, ktorá je plánovaná na december roku 2021 na Antarktíde.

Aktuálne informácie o novom koronavíruse na stránkach vlády Chile: https://www.gob.cl/coronavirus/
Aktuálne informácie o novom koronavíruse na stránkach Ministerstva zdravotníctva v Chile: https://www.minsal.cl/nuevo-coronavirus-2019-ncov/

Filmová expedícia

MAGALLANES

06/ december 2020

DO ZAČIATKU ZOSTÁVA

DNÍ
HOD.
MIN.
SEK.
Expedícia Magallanes ZRUŠENÁ!

Filmová expedícia ktorá sa začne v Patagónii 6. dec. 2020 bude zameraná na nakrútenie filmu vo vysokej kvalite. Chceme priniesť malebný filmový dokument s autentickou a ohromujúcou atmosférou hôr a ľadovcov zachytený zaujímavými filmovými technikami. Hlavný cieľ je zaznamenanie celého priebehu úplného zatmenia slnka, ktoré sa odohrá v oblasti Araucánia 14. decembra 2020. Pokračovať budeme výstupom na sopku, dokumentovaním prechodu ľadovcom a pokúsime sa prejsť hlbšie do štítov Ánd, kde urobíme niekoľko preletov s dronom. Neskôr sa preplavíme zálivmi Patagónie až na ostrov Isla Magdalena, kde budeme dokumentovať tučniaka Magellanského.

Patagonia-color-map-1

Počas celej akcie budeme len minimálne navštevovať civilizáciu na doplnenie zásob a dobitie batérii, ktoré nestihne nabíjať solárny panel. Jedine v divokej prírode, medzi štítmi Ánd, v ľadovcoch, skoro ráno a neskoro v noci bude totiž možné nakrútiť tie najlepšie scény a preto musíme byť čo najviac v divokom teréne.

Počas celej akcie budeme len minimálne navštevovať civilizáciu na doplnenie zásob a dobitie batérii, ktoré nestihne nabíjať solárny panel. Jedine v divokej prírode, medzi štítmi Ánd, v ľadovcoch, skoro ráno a neskoro v noci bude totiž možné nakrútiť tie najlepšie scény a preto musíme byť čo najviac v divokom teréne.

Patagonia total solar eclipse 2020 december 2014.

Tento jedinečný úkaz je na oblohe možné pozorovať takmer každý rok, ale vždy na inom mieste našej planéty. Na rovnakom mieste sa takéto zatmenie znovu odohrá za stovky až tisíce rokov. To si rozhodne zaslúži pozornosť a preto je náš hlavný cieľ zaznamenanie časozberného filmu celého priebehu 100% zatmenia slnka.

Zdroj: NASA

Technické podrobnosti filmovania:
Záznam plánujeme uskutočniť z dvoch kamier. Prvá kamera (ILCE-7RM3) s full-frame senzorom o rozlíšení 42,4Mpx, bude pomocou veľkého teleobjektívu s ohniskom 600mm a so slnečný filtrom zaznamenávať priebeh zatmenia v plnom rozlíšení. Kamera bude nastavená v režime vysokého dynamickom rozsahu so snímkovacou frekvenciou približne 5sn./s do formátu RAW. To zaistí záznam čo najlepších detailov. Samotné zatmenie slnka je rozdelené do niekoľkých fáz a pri každej fáze je potrebné zmeniť nastavenia kamery a na záver odstrániť slnečný filter. Druhá kamera (Nikon D850) nám bude nakrúcať scenériu zatmenia v pozadí s krajinou.

Inštrukcie:
V ľavom hornom stĺpci vyberte citlivosť ISO. Potom vyberte f/ objektívu, alebo ďalekohľadu (na rovnakom riadku ako ISO). Nakoniec klesnite priamo nadol na spodnú tabuľku, aby ste dostali správnu expozičnú hodnotu pre každú fázu zatmenia slnka. Všetky časy expozície v tejto príručke sú odhady. Najlepšie výsledky sa dosiahnu, ak sa tieto údaje použijú len ako orientačné hodnoty.

Najbližšie zatmenia slnka na Zemi.
Pre náš filmový projekt hľadáme sponzorov a drobných prispievateľov.

Veľkú časť vybavenia a finančných prostriedkov už máme, takže naša cesta sa už môže uskutočniť. Avšak na to, aby sme splnili náš cieľ a vrátili sa s kvalitným filmom, potrebujeme ešte niekoľko vecí. Preto hľadáme podporu u Vás. Prispieť nám môžete akoukoľvek finančnou čiastkou, zľavou, alebo darom. Pozrite si viac podrobností v našom zozname vybavenia.

BANKOVÉ SPOJENIE

IBAN: CZ7961000000001016845862
Pri platbe prosím uveďte, že sa jedná o „Dar pre expedíciu Magallanes„.

KONTAKT

Ivan Mahdík
Tel.: +421 917 623 425
email: patagonia@ivanmahdik.sk